Luottamus- ja toimihenkilöt

Ensisijaisesti yhteyttä kannattaa ottaa osoitteeseen val@vapaa-ajattelijat.fi, josta se ohjataan eteenpäin sopivalle henkilölle.

Liiton tärkeimmät päätökset tehdään joka kolmas vuosi kokoontuvassa liittokokouksessa (seuraavan kerran kesällä 2014), jonne jokainen jäsenyhdistys lähettää yhden edustajan alkavaa 50 jäsentä kohti, enintään kuitenkin seitsemän. Liittokokous valitsee liiton puheenjohtajan ja muun liittohallituksen sekä liittovaltuuston puheenjohtajan ja liittohallituksen. Liittohallitus valitsee keskuudestaan pääsihteerin ja varapuheenjohtajan. Liittovaltuusto valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan.

Liittovaltuuston kymmenen jäsentä valitaan eri puolilta maata, ja heidän tehtävänsä on tiedottaa liiton toiminnasta omissa paikallisyhdistyksissään. Liittovaltuustolla on korkein valta liittokokousten välisenä aikana. Liittovaltuusto kokoontuu vuosittain ja päättää toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta sekä myöntää tili- ja vastuuvapauden liittohallitukselle.

Liittohallitukseen kuuluu puheenjohtajan lisäksi kahdeksan jäsentä henkilökohtaisine varajäsenineen. Liittohallitus hoitaa käytännön toimintaa.

Vapaa-ajattelijain liiton liittohallitus 10.7.2011 alkaen.

Petri Karisma, puheenjohtaja
Tampere
040-748 9532
petri.karisma@orvokki.net
http://petrikarisma.net/

JäsenVarajäsen
Esa Ylikoski, pääsihteeri
Vantaa
050 4685332
esa.ylikoski@vapaa-ajattelijat.fi
Henrik Sawela
Tuusula
0400 489 819
sawela@kolumbus.fi
Kari Pasanen
Jyväskylä
kari.pasanen@iki.fi
040 767 0025
Heidi Friman
Jyväskylä
heidi.friman@gmail.com
050 363 4593
Heljä Pekkalin
Kouvola
helja.pekkalin@gmail.com
040 704 4638
Tomi Pinomäki
Lappeenranta
tomi.pinomaki@pp.inet.fi
040 7314224
Marko Lakkala, varapuheenjohtaja
Oulu
lakkala@jippii.fi
040 705 7801
Erja Sallinen
Vasarainen
eksal@luukku.com
0400 255 074
Tapio Kortesaari
Kuopio
roygbiv@iki.fi

Lasse Pylkki
Tuusula
lasse.pylkki@kolumbus.fi
050 5715795
Aimo Törmänen
Porvoo
aimo.tormanen@pp1.inet.fi
040 7481022
Roope Kangas
Porvoo
roope.kangas@gmail.com
Arvid Saarinen
Pori
info@arvid.fi
0400 833210
www.arvid.fi
Markku Pääkkönen
Helsinki
mp@markkupaakkonen.fi
p. 040 720 1109
Mikko Mäkinen
Turku
mikko6000@gmail.com
044 2090445
Antti Ellonen
Turku
asello@utu.fi
041 4345476

Liittovaltuusto

Robert Brotherus, puheenjohtaja
Messipojankuja 14 B 38
00180 Helsinki
robert@iki.fi
045 1145602

JäsenVarajäsen
Jani Hinkka
Valkeakoski
045 127 8818
jani.hinkka@kolumbus.fi
Johanna Sauna-aho
Tampere
050 3270781
Olavi Korhonen, varapuheenjohtaja
Luumäki
0500 556010
olavi.korhonen@pp.inet.fi
Antti Värri
Kuopio
040 5459240
antti.varri@tut.fi
Ilkka Vuorikuru
Helsinki
040 129 1173
ilkka.vuorikuru@gmail.com
Marko Koivuniemi
Jalasjärvi
0400429540 (ei SMS)
koimark@iki.fi
Markku Perkiö
Harjavalta
045 6747731
markku.perkio(at)suomi24.fi
Tauno Perkiö
Eurajoki
ptauno@luukku.com
Juha Kukkonen
Joensuu


Kimmo Laine
Vantaa
kimmo.laine@pp3.inet.fi
Anneli Laakkonen
Kotka
040 5856066
anneli.laakkonen@gmail.com
Pasi Hiltunen
p. 044 5782245
pasi.hiltunen(at)gmail.com
Timo Mykrä
Imatra
040 554 9882
timo.mykra@hotmail.com
Jari Peltonen
Lahti
jaunpe@gmail.com
Juha Toivonen
Forssa
044 5920210
Marja Vinni
Vantaa
050 3626684
marja.vinni@gmail.com
Timo Karjalainen
Oulu
tok@penguincave.org
050 590 3763
Sirpa Pöyhönen
Oulu
sirpa@penguincave.org
045 6747731